shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
what does como eres tu mean in spanish?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
The Habsburg Empire did all of the following EXCEPT A. take control of Hungary, Croatia, and Slovonia. B. lose their Holy Roman Empire in Germany. C. remain a c