bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

What are Some of the Most Common Energy Sources?
If an ant runs randomly through an enclosed circular field of radius 2 feet with an inner circle of radius 1 foot, what is the probability that the ant will be
solve the formula for the indicated variable (b=rw+r,for w  sollution w=____)
At Jones College, there are a total of 100 students. If 30 of the students have cars on campus, and 50 have bicycles, and 20 have both cars and bicycles, then h
list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow
could you tell me what is sputnik?
What Is Ethane? Can you help me?
please give three reasons why a battle would happen in a certain area ? :)
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3
what is air pressure?