Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

xy+4y=3x-2, show that y is a function of x
What is 6002310.583 in word form?
the ankle is the third class lever
when was antonio banderas born?
Explain the differences between farms in the New England colonies, the middle colonies, and the southern colonies in one or two paragraphs.
a person will not be exempted from jury duty just because that person does not vote or have a drivers license. true or false
Kathryn draws three pairs of intersecting lines. In each figure, she measures a pair of angles. What is a reasonable conjecture for Kathryn to make by recognizi
Moons are natural satellites. They do not orbit the Sun directly. Instead, they move in an orbit around a celestial body, such as a planet. Which celestial bodi
Is monedero masculine or feminine
what is the area of a circle whose radius is 4 cm?