jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Osmosis is A) the movement of water across selectively permeable membranes. B) the active transport of water across membranes. C) the un
Which is a hormone secreted by the pancreas a. blood sugar b. glucose c. dopamine d. insulin
In terms of uses and gratifications theory, Jake started to watch The Amazing Race so that he could engage in the lunchtime discussion about the show with his c
On May 2, Wainwright Company receives a $3,000, 4-month, 10% note from Fulton Company as a settlement of its accounts receivable. What entry will Wainwright Com
A solution is made by dissolving 10.20 grams of glucose (C6H12O6) in 355 grams of water. What is the freezing-point depression of the solvent if the freezing po
What is the length of segment A.B.
Delinquency will be reduced if parents provide the type of structure that integrates children into families, while giving them the ability to assert their indiv
Mr. Lee drove 8 miles from his house to pakside.parkside i 4 miles south of springfield.from parkside, he drove 3 miles to springdale .then he drove 20 miles f
If two vectors are perpendicular, then their dot products is
Solve the system by elimination. 4x=−3y−10 9x+2y=6