forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

If Matt has 10 apples and gives mike 2 how many would he have left?
The frog population at a lake doubles every three weeks. The population can be modeled by f(x)=15(2)^x and f(6)=960. What does the 15 represent? A- The populat
Use 3.14 for pi to estimate the area of a circle. The diameter is given. Round your answer to the nearest hundredth if necessary.
What role does the nervous system play in muscle fatigue?
Where would an owner of a large tract of land where tobacco was grown most likely live?
Who was the sixth president?
Question 1(Multiple Choice Worth 5 points) (LC) Which statement about argumentative essays is true? Essays should present one strong reason for readers to a
Translation of a file into a coded Format that occupies less space than the original file is called
What did miners in California find in the blue sand and sticky soil that caused them problems when searching for gold?
The theme of social justice is represented the same way in both Hughes'"I, Too, Sing America" and Whitman's "I Hear America Singing." True or False?