brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Cuanto ____ estos zapatos? A) cuestan B) piensan C) quieren D) prefieren
The open spaces appealed to many. the opportunities for independence also appealed to many.which uses a compound subject to combine the two sentences?
If there is Is large amount of lactose present, how does bacteria respond? A. the gene for beta-galactosidase turns on. B. the gene for beta-galactosidase t
What is a key principle of a market economy?
Which body of water did the dutch settle near
It takes Matt 3 minutes to read one page in a book. If he continues to read at the same pace, he can read 15 similar pages in 5 20 45 minutes. If the book has 3
what are the three major factors that influence underage drinking
Step by step on how to do this
The pregnany women began to have contractions of the uterus in preperation for childbirth. what is the nam eof the hormone that initiated her contractions
Identify the element of sensory memory that would be most useful in quickly scanning a map of a country to learn the geographical location of its states.