alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

a middle school scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points, where each touchdown also had an additional score of two p
what 5000 is 1/10 of?
96 divided by 6 in distributive property
Please help for answer 56/125-177/625=
Tina bought some nail polish and lip gloss at the store. The nail polish cost $4.50 per bottle and lipgloss cost $7 per tube. Tina bought 9 items and spent $50.
solve 5c + 4 = -26A. 6B. -6C. -4.4D. 3solve 3x - x + 2 = 12A. -5B. 4C. 7D.5solve 3(x + 1) + 6 = 33A.10B. 8C. 8.7D. -8solve [tex] \frac{y}{-6} [/tex] + = 9A. 24B
Write one sentence to describe Geography.
If sulfur 34 undergoes alpha decay, what will I become?
What is the inequality -26
how many ten thousands equal 400,000