eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Your credit at a bank is based on your ability to pay back a loan.
what causes the need for change? Have at laest 2-3 sentences explaining it. I need the smartest answer.
A notorious complainer is one who a. is well known for complaining. b. is skillful at complaining. c. began complaining at an early age. d. never stops comp
Ernest Rutherford is known for his work with the gold foil experiment and the discovery of the _____.
12 people buy their purchases for a 10-day camp. They agree to share the materials equally. If three more people join the group and they didn't buy more materia
Which of the following can transmit HIV? a. vaginal fluids b. perspiration c. saliva d. tears
What is the catalyst defined as
When you notice the soft sound of rain on the roof, it has crass ed a perceptual line called your _____ threshold for detecting an auditory signal? A:absolute B
Give an overview of four different symptoms in the human body that are caused by air pollution.
1.The Civil Rights ACt of 1964 banned? A.literacy test at polling places. B.the integration of public schools. C.freedom rides on buses. D.segregation in public