ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following inequality: 3x + 9 ≤7x -11.
Which statement about the Northeast is not true? New York is a popular tourist destination. Boston and Philadelphia have a rich history. All states in the North
what area of public policy lies exclusively with the federal government? a. welfare policy b. criminal policy c. foreign policy d. education policy
Read this excerpt from the poem "Lincoln Looked.” Lincoln looked and looked and looked for the moment that the nation would open its eyes and rise to the o
Can someone help me with this math problem
Which statements match Justice Black’s argument? Check all that apply. Citizens are able to represent themselves easily. Even experienced citizens need legal su
A square cement parking lot is being converted to a nature park. Each side of the parking lot is 100 meters long. The plan is to reduce the side lengths of the
ANSWER QUICK 20 PTS 1----Which word has a suffix that means "relating or pertaining to"? A immigrant B noteworthy C imaginary D editor 2-------
How long did it take to build the Panama Canal?
Which territory was given to the U.S by Spain after warfare With the seminoles? ....... a) Florida b) Oregon or c) red river basin