laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help with question 51 please I need to break it down
59, 51, 55, 46, 50, 40, 44, ____, ____
59, 51, 55, 46, 50, 40, 44, ____, ____
5 letter word foramount of work done per second
What was Vladimir, Grand Prince of Kiev, known for? A. After sending out men to investigate various religions, he chose Eastern Orthodox Christianity as the sta
ALGEBRA! NEED HELP! A rectangular prism has a length of 8 inches and a width of 7 inches. The lateral area is 150 square inches. What is the height of the pris
Look down below for question:
Jim uses ribbon for bookmarks. Jim has 9 feet of ribbon. He uses 1/3 foot of ribbon to make each bookmark. What is the total number of ribbons Jim can make from
If x= 0, 1, 2, and 3 and y=1, 1.5, 2, and 2.5, then what is the "y=" function?
Does the following system have a unique solution? Why? 3x+2y= 9 14x + 10y = 14