harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Why did england colonists move to jamestown or to new england?
"In the experimental setup below, which substance would be used to prove that the gas produced by the yeast in the vacuum bottle could change the pH of the liqu
In the following sentence, which word is the antecedent?Samuel looked all around the room for his shoes. A. SamuelB. hisC. aroundD. room
Why did great britain and france declare war on germany?
How to change color of object in photoshop?
5 teachers have fish tanks in their classroom.Each teacher receives an equal number of tropical fish to put in his or her fish tank.Each teacher also receives 6
Use the periodic table to answer the following question. What is the predicted order of first ionization energies from highest to lowest for beryllium, calcium,
A direct democracy is a form of government in which citizens
Nick and Mike are facing each other on skateboards. They touch palms and push off each other. Which best describes their movement.
Who was the first president to take the oath of office in the white house?