Rhbeowheve Rhbeowheve
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Charlotte is buying milk. She can get 64 oz. for $3.00 or 80 oz. for $4.50. Which is the better deal, 64 oz. or 80 oz.?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2022

Answer:

80 oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If 3 cups of bananas are used for every 1 1/2 sugar cups how many cups of sugar is used for 2 cups of bananas
jennifer is saving money to buy a bike. the bike cost $252. She has 119 saved, each week she adds $19 to her savings.
How much time needs to pass for an ar account to be considered delinquent?
Assuming that social networks reduce criminal behavior, one plausible hypothesis would be that: a. people who live in cities should be more likely to be victimi
What type of media messages might be found at sporting events? How might they influence your health?
Zappos.com constantly reminds customers of recently viewed items and informs them when stock is low in an effort to entice the customer to make a purchase. zapp
Calculate the simple interest you would receive in five years on a savings account that earns 7.5% annual interest. your beginning balance is $1236.59.
Say if the Earth rotates 1.25 degrees in 5 mintues. But a classmate wants to find out how many degrees the Earth can rotate in 2 minutes. She does a problem:  s
the product of 2 divided by the number h and 8 more than the number k
True or false?: The following is the correct way to begin solving for the quotient of 22.608 divided by 3.6 using the standard method: Division sign with 3.6 on