ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Match the equation with the step needed to solve it. 1. 2m - 1 = 3m add 1 2. 2m = 1 + m
The coefficients in a balanced equation relate the __________ of one substance to the __________ of another substance.
solve the function y = x2 − 18x.
A 19-year-old male complains of 'not feeling right.' his insulin and a syringe are on a nearby table. the patient says he thinks he took his insulin and cannot
What is the measure of angle Xyz
Robert climbed 775 steps in 12 1/2 minutes. How many steps did he average per minute?
Which question can help a writer revise an argumentative essay? Do details help support the claim? What kind of research would help? What will I be writing abo
Gene expression in all organisms depends on protein synthesis. What is the last stage in protein synthesis, in which amino acids are assembled by tRNA?
Chlorofluorocarbons (CFCs) are a problem because they A. have been released in large quantities in the past B. break down to reactive free chlorine atoms C.
In a one- to two-paragraph response, explain how the Nazis and the Khmer Rouge each rose to power.