SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

What madd of boron trifluoride can be made from 30.0g of fluorine
The basic earnings per share and the diluted earnings per share would have quite different values for a firm that relied heavily on preferred stock and converti
Equipment such as chafing dishes, steam tables and heated cabinets designed to hold foods hot should at least keep food temperatures at _____ or hotter:
Do you think the senate benefits the large or smaller state why ?? Plz help ASAP !!!!!!!!!!!!!
find y (2,3) (5,y) has a slope of -2
Why did her grandmother hope to buy her own children?
When we look at an object that is 1,000 light-years away we see it _________. a. as it is right now, but it appears 1,000 times dimmer b. as it was 1,000 light-
please helppp asap!!!!
What is an electrocardiogram
The net external force acting on an object is zero. Is it possible for the object to be traveling with a velocity that is not zero if the answer is yes state wh