Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Shinybrite is the best toothpaste on the market! Eight out of ten patients who tried Shinybrite Minty Creme liked it better than the leading brand of toothpaste
2. Which side lengths would not make a triangle? 4,3,7 G 3, 8,6 © 2, 4,5
Determine whetherfis a function from the set of all bitstrings to the set of integers if a)f(S)is the position of a 0 bit inS. b)f(S)is the number of 1 bits inS
Your textbook discusses the issue of facilitated communication and its applicability to assisting children with autism spectrum disorder. One possibility for th
How did Thomas Paine influence the debate over independence?
The blue print shows the inside surface area to be painted . The ratio of the blueprint of the actual house is 1 inch to 8 feet . The ratio of the surface area
An unsupported generalization about a category of people?
Can someone please help me and tell me what 5/6 times 3 is thanks so much!
20 : 10 simpleast form
nything related to water is a part of the ________________.