gjevoncb7341ou3d4a gjevoncb7341ou3d4a
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Aaron's hourly rate is $8 more than Rachel's if both of them work for 2 hours and received a total of $124 what is Rachel's hourly pay

Respuesta :

sergibcnusa sergibcnusa
  • 03-08-2017
a=r+8, ok?

2*a + 2*r = 124, right?

a+r = 62, a = r+8 ---> 2r + 8 = 62, r = 54/2 =27, so

Rachel's hourly rate is $27, Aaron is $35.

Check: 1 hour both $62, 2 hours 124!
Answer Link
JessicaDaggett16
JessicaDaggett16 JessicaDaggett16
  • 03-08-2017
Rachel's hourly pay is $27/hour and Aaron's hourly pay is $35/hour. 
27 x 2 = 54
35 x 2 = 70
70 + 54 = 124
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER CORRECTLY ILL GIVE BRAINLIST IF RIGHT :D
Please help I’m very confused I will mark brainliest
which claim does the map most support?
A jacket costs $94.95 is is on sale for 30% off estimate the sale price
“Most”, “Usually”, and “In general” are examples of: Rebuttals Tentative language Qualifiers Grounds
describe an aqueous solution​
25 POINTS Which plastic do you think could best contain extremely corrosive material? Why? Choices: PET or PETE, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS.
The American Party, an nativist organization, was also known as A. "the Know-Nothings." B. "the Top-Notches." C. "the Anglo-Saxons." D. "the First-Born
A 9-kilogram bag of cement costs $12.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent
Help asap will MARK AS BRAINIEST!