Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Builder Products, Inc., uses the weighted-average method in its process costing system. It manufactures a caulking compound that goes through three processing s
convert 115 degrees to radiants
what is the answer for this question
Ashley ran 3/4 of a mile each day on Monday, Wednesday and Friday. How many miles did she run in all?
True or False: The amount of Senators that each state has is based on the population of the state.​
Which graph represents the function f(x) =3x-2/ x-2​
please help question in the picture
Matthew has 9 feet of board. He wants to cut it into 12 equal pieces. Find the length of each piece. 7.5 feet 1.75 feet 1.5 feet 0.75 foot
A Notary Signing Agent consistently follows the practice of obtaining borrowers' thumbprints in his or her journal, but is commissioned in a state that does not
What is greater 14/25 or 60% ?