starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Animal cells contain all of the following EXCEPT
The results of the Cold War included all of the following except
find the next three terms in this sequence 1,4,9,16,25
When you are using inprivate browsing, the "inprivate is turned on" page displays in the browser window, the inprivate label is on the page tab, and the inpriva
How is rate of change related to slope
How are spores produced sexually differ from spores produced asexually?
Which mineral weathers faster hornblende and quartz?
Explain how hemoglobin works at the gills of a fish
jackie is designing new marketing materials for a weight loss program offered by the local gym she has identified the key players in the program and is analyzin
How would you describe the components of the net framework?