cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

how many times does 6 go into 312
Donald Johanson, Tom Gray, and others discovered a hominid that lived in East Africa__________ million years ago and nicknamed her Lucy, whose scientific name t
what are the differences between german and english schools
How did rationing support the war effort in ww2?
A phone company uses the equation y=0.15x+10 to find y the monthly charge for a customer sending x text messages. How many text messages are sent if the monthly
Approximately how many miles apart are Petrograd and Moscow ? A. 200 B. 350 C. 500 D. 650
what is the volume of an area? what is a polynomial?
need help with this question#20
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.