Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations.
What is the correct answer NEED ANSWER ASAP​
Based on the two articles about riddles in Believing Our Ears and Eyes, what can be inferred?A.Writing riddles is very difficult.B.Young people are the main aud
One positive integer is 1 less than twice another. The sum of their squares is 461. Find the integers.
Write the equation of a line in slope-intercept form that passes through the point (0,-7) and has a slope of 3/4.
What is the slope of the line that passes through the points (1,−7) and ( − 2 , − 7 )? Write your answer in simplest form.
A piece of tin foil has a volume of 0.5345 mm3. If the piece measures 10.0 mm long and 1.25 cm wide, what is the thickness of the foil?
Why have most European countries become members of the European Union?
If methods used in molecular systematics were not developed what would be the effect on the study of systematics?
Hey guys, This is just a quick question, but do any of you know if we can view each other's desktop if we are in the same organization? e.g. if our account is