herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

(25 points) Katy eats a quarter of an orange and her friend eats another [tex]\frac{3}{8}[/tex] of it. What fraction of the orange is eaten? Please help me, tha
How is the organization of state government similar to the nation government
Q company is expanding its building area from 15,550 sq feet to 20,770 sq feet what is the percentage increase of the area of the building space.
7 hundreds times 10 equals
Economists warn that the nation is slipping into a recession. Which fiscal policies will the federal government most likely take to help the economy grow? (4 po
Which group of statements best describes the savanna? (1) Group A (2) Group B
Which two lines in this excerpt from "The Raven" by Edgar Allan Poe use allusion? "Be that word our sign of parting, bird or fiend!” I shrieked upstarting— "Get
add a nonrestrictive element using commas.
which meaning of the word alert is being e sentence
Two factors that determine the rate of stream erosion