woodyfan101p09gq4 woodyfan101p09gq4
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

on Saturday 12 friends go ice skating altogether they pay $83.40 for admission and share the cost equally how much does each person pay?

Respuesta :

SuperStar1234
SuperStar1234 SuperStar1234
  • 01-12-2017
Don't they pay 71.40 dollars for each person
Answer Link
johannahcomer
johannahcomer johannahcomer
  • 01-12-2017
$6.95  each person has to pay.
Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. What is the difference between DNA and RNA? a.) DNA is a protein and RNA is a nucleic acid. b.) DNA uses deoxyribose and RNA uses ribose
a 32 ounce bottle of water costs $1.92 what is the cost per ounce
Which of the following is a reason a country might put a tariff on imports? a. To form an agency relationship b. To increase its exports c. To protect domesti
The most powerful medieval pope was A. Peter. B. John XII. C. Innocent III. D. John Paul II.
What practice did the English nobility adopt from the Normans?
Which company was the maker of the number one software suite in the world in the 1990s? Sun Microsystems Google Micropro Microsoft
Identify the type of error in the sentence below. The singer not only was talented but she was a nice person, too. definition and explanation structure dangling
Table sugar is an example of what kind of carbohydrate? a. monosaccharide b. disaccharide c. polysaccharide
What can be concluded about the demise of the Knights of Labor?
How many chambers does the human heart have? one two four six