alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O