Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

I WILL GIVE BRAINLIEST Graph the system of equations, state the coordinates of the point(s) in the solution set.
When doing this exercise your feet need to be flat on the floor and your knees are bent. A)wall sit B)push up C)chin up D)crunch HELP ASAPPP
What is the charge of an electron?
Let B be between a and C use the segment addition postulate to solve for W AB= 4w-4 BC = 2w-8 AC = 24 A- w=10 B- w=6 C- w=4 D- w=-2
Question 2 1 pts David's bicycle has a diameter of 13 inches. If the wheel makes 20 revolutions, approximately how far will the bicycle have traveled? Round to
what is graph and the solution??? Pt.4
How are work and energy related
Classify the pair of angles as adjacent, vertical, supplementary, complementary, or neither.
A bacterial culture is known to grow at a rate proportional to the amount present. After one hour, there are 1000 strands of bacteria and after four hours, 3000
what is the variable in this expression 4m +17​